To badanie wzroku można również wykonać na NFZ w nielicznych poradniach okulistycznych lecz czas oczekiwania na wizytę może być wydłużony.
OCT oka stało się standardem opieki w ocenie i leczeniu większości schorzeń siatkówki. OCT oka wykorzystuje promienie światła do pomiaru grubości siatkówki. W tym badaniu nie stosuje się promieniowania ani promieni rentgenowskich, badanie OCT nie boli i nie jest niewygodne.
Torbielowaty obrzęk plamki: Obrzęk plamki odnosi się do obrzęku plamki płynem. Twoja plamka jest częścią siatkówki, która ma najwięcej komórek wyczuwających światło.
Data aktualizacji: fourteen sierpnia 2023 Autor: Justyna Gabrysiak-Kula Badanie OCT jest jedną z najnowocześniejszych i najbardziej precyzyjnych metod diagnostycznych w okulistyce. Jakie są wskazania do przeprowadzenia OCT oka i jak wygląda przebieg tego badania? Źródło: 123RF
Podczas badania wykorzystywana jest koherentna read more wiązka światła, powodująca zwiększenie rozdzielczości obrazu. Fenomen tej metody polega na tym, że jest ona niezwykle precyzyjna, ale do tego też całkowicie nieinwazyjna i bezbolesna. Zatem nie ma też konieczności stosowania angiografii, gdzie trzeba podać pacjentowi dożylnie kontrast.
Czy istnieją jednak jakieś zalecenia przed poddaniem się badaniu? Jak przygotować się do OCT oka? Tomografia ta nie wymaga od pacjenta właściwie żadnych przygotowań.
Jak odczytać badanie OCT? Czy można to zrobić samemu? Interpretacja wyników OCT – podobnie, jak samo badanie – powinna być dokonana przez doświadczonego okulistę i opisana przez diagnostę.
Badanie OCT plamki żółtej jest więc istotnym elementem złożonej diagnostyki oczu. Kierowani są na nie często pacjenci z podejrzeniem AMD – zwyrodnienia plamki żółtej oka, z reguły wynikającego z podeszłego wieku.
Niewiele placówek jest wyposażonych w specjalistyczny sprzęt niezbędny do wykonania skanu. W placówkach Medicover takie badanie robimy w dwóch miastach:
Ile trwa badanie OCT? Zajmuje z reguły jedynie kilkanaście minut i może być wielokrotnie powtarzane, ze względu na wysokie bezpieczeństwo.
Tak właściwie nie ma potrzeby większego przygotowania się do tego badania. Dzięki temu, że jest ono całkowicie bezinwazyjne, to można wykonywać je w dowolnej chwili i do tego wielokrotnie. Z kolei, jeśli chodzi już o przygotowanie tuż przed badaniem, to pacjentowi podawane są krople do oczu, by powiększyć jego źrenice. Koniecznie powinien robić to okulista lub osoba, którą do tego wyznaczy.
W trakcie badania ważne jest to, aby źrenica była jak najbardziej szeroka. Dlatego też zazwyczaj pacjenci mają podawane specjalne krople, których celem jest właśnie ich rozszerzenie.
Badanie OCT wykonuje się u osób, które mają zwyrodnienia plamki związane z wiekiem. Wskazaniem jest także makulopatia cukrzycowa. Na OCT oka kieruje się także osoby, u których obecne są obrzęki plamki żółtej. Mogą być a single niewiadomego pochodzenia. Właśnie wtedy OCT pozwala postawić diagnozę.
W badaniu uzyskuje się trójwymiarowe obrazy z przedniej i tylnej części oka w formie przekrojów, które analizuje się pod kątem rozwoju choroby, wraz z analizą komórek zwojowych i pomiarem kąta przesączania.